ObčasníkRoute 66 SK

Občasník – 4. ročník

By 1. marca 2014 máj 12th, 2019 No Comments

Vážení priatelia,

neviem, kde skôr začať. Hneď po návrate som mal sadnúť ku kompu, napísať dojmy zo 4. ročníka prejazdu po slovenskej ceste č.66 a poďakovať vám za účasť a dobrú náladu, ktorú ste priniesli so sebou. Prosím vás o prepáčenie, ale verte mi, že som nemal silu. Je mi veľmi, skutočne veľmi ľúto toho, čo sa stalo a verím, že posledné zbohom Rasťovi a Mace dáme v hojnom počte. Ak niekto viete, kedy a kde sa bude konať rozlúčka, dajte prosím informáciu ostatným.

Keď som sa o nešťastí dozvedel na Jurki pumpe, úplne som skratoval. Uvedomil som si chaos, ktorý sme spôsobili na ceste I.triedy, koľko áut sme blokovali a nakoniec aj fakt, že nás bolo nad očakávanie veľa. Nedokázal som si v tej chvíli predstaviť, čo by sa dialo pri fotení v Pustom poli, a tak som dal pokyn na prejazd bez spoločného fotenia. Chcel som len, aby sme boli čím skôr v cieli a zosadli z motoriek bez ďalšieho strašného „prúseru“. Nezvládol som to psychicky a následne aj organizačne, za čo sa všetkým úprimne ospravedlňujem.

Za celý tím organizátorov by som vám tiež touto cestou chcel rád a vrúcne poďakovať za účasť, dobrú náladu a aj všetky pripomienky, ktoré na našu hlavu sypete. Z pozitívnych reakcií máme radosť, ale sme vďační aj za vecné pripomienky, z ktorých si samozrejme vezmeme ponaučenie do ďalších ročníkov. Aj keď z Brusna a po zvyšok dňa v Račkovej až do včera som bol presvedčený, že už nikdy viac. Skutočne nikdy. Najmä vaše pozitívne reakcie nám však vravia, že sa to zabaliť jednoducho nedá.

Vieme už, že v kempe v Šahách sme boli naposledy. Keď nás bolo menej, smiali sme sa z toho vetešníctva, ale ako nás pribúda, už sa to jednoducho nedá stráviť. Čo sa týka jazdy v kolóne, pozrel som si rôzne videá a bola teda potrhaná až až. V piatok som síce povedal že BB obchádzame, ale tí čo prišli až v sobotu ráno, išli po starom. Spočiatku som bol zhrozený že ideme cca 10 km pod limit, ale vidíte – aj to niektorí nedobehli. Kolóna je jednoducho dlhá a udržať ju na tak dlhej trase súvislú je asi nemožné. Boli medzi nami aj slabší jazdci, resp. slabšie mašiny, a tak do vzniknutých medzier vchádzali autá z bočných ciest, medzery sa roztiahli ešte viac, a napokon sa celkom stratil vizuálny kontakt s mašinou vpredu.

Povolenie na zvláštne užívanie komunikácií sme mali najmä preto, lebo nás bolo veľa. A preto sme mali aj 4 strany podmienok, ktoré sme museli splniť. Napriek tomu, nervozita ostatných motoristov bola neprimeraná. Rovnako, ako keď my hrešíme, že sa v turistickej sezóne presúvajú po cestách kombajny, veď by sa mohli premiestňovať v decembri. Vtedy nikomu nezavadzajú.

Zmeníme to. Hlavne naše správanie v kolóne nebolo nalepšie. Mnohí z nás sa stretli s nebezpečným predbiehaním, ktoré do bezpečnej a plynulej jazdy v kolóne vôbec nepatrí. Netuším, či sa dá toľkým bajkerom dohovoriť, nájdu sa aj takí. Neviem, či môžeme veriť neznámemu, že nespraví nič, čím by ohrozil ostatných… Medzi stovkou ľudí, sa vždy nájde niekto „iný“. Napríklad minulý rok sme mali nad ránom bitku. Boli to zhodou okolností chlapci z našej dediny. Toho roku neprišli a bol kľud.

Organizačne zvládnuť takého dlhého hada na príliš dlhom úseku je oveľa náročnejšie ako viesť spanilú jazdu po 25 kilometrovej trase. Súčasťou akcie bolo, vzhľadom na bezpečnosť, 10 policajných áut, 22 policajtov a 3 policajti na motorkách, ktorí kolóne udávali tempo. Preto nie sú na mieste reči, že bajkeri lietali po cestách ako blázni. Fakt, že sme zaberali celý pruh je v poriadku – boli sme riadne ohlásení, organizovaní a vedení. Mali sme označené sprievodné vozidlá vpredu aj vzadu, taktiež zdravotnú službu, ktorú nikto neprivolal, a až vidiac oproti idúcu sanitku sme si mohli myslieť, že sa niečo deje. Mali sme SOS číslo, povedané v piatok, žiaľ trnaváci sa pripojili v sobotu ráno.

Tešíme sa na budúci rok, určite s výraznými zmenami v organizácii nielen štartu a cieľa cesty ale aj samotného prejazdu 66tkou. Veľmi radi by sme medzi náš trojčlenný organizačný tím prijali hlavne tých, ktorí by nám pomohli k dokonalosti.